Taideneuvosto valitsi uudet jäsenet taidetoimikuntiin kaksivuotiskaudelle 2019–20

10.10.2018

Uudet taidetoimikunnat aloittavat toimikautensa vuodenvaihteessa.

Seitsemässä valtion taidetoimikunnassa aloittaa ensi vuoden alusta 74 asiantuntijajäsentä. Alueellisia taidetoimikuntia on kolmetoista, ja niissä on yhteensä 107 jäsentä.

Taideneuvosto pyysi ehdotuksia noin 750 taholta, muun muassa taiteen alan järjestöiltä, korkeakouluilta ja maakuntaliitoilta.

”Kahden vuoden kokemus on osoittanut, että taideneuvoston tavoite vertaisarvioinnin toteutumisesta yli toimikuntarajojen on käytännössä toiminut. Hakemusten arvioinnissa on voitu käyttää myös ehdotettuja mutta toimikuntien ulkopuolelle jääneitä asiantuntijoita”, toteaa taideneuvoston puheenjohtaja Risto Ruohonen.

”Viestimme nyt nimetyille toimikunnille on, että ne jatkossakin turvaisivat taiteenalakohtaisen vertaisarvioinnin hyödyntämällä eri toimikuntien ja ehdokkaiden laaja-alaista asiantuntemusta”, Ruohonen jatkaa.

Taideneuvosto ja taidetoimikunnat ovat Taiteen edistämiskeskuksen (Taiken) asiantuntijaelimiä. Toimikunnat päättävät vertaisarviointiin perustuvista taiteilijoille, taiteilijaryhmille ja yhteisöille myönnettävistä apurahoista ja palkinnoista kukin omalla alallaan ja alueellaan.

Toimikunnat jakavat apurahoja ja palkintoja vuositasolla yhteensä 21,7 miljoonaa euroa. Niiden suorassa päätösvallassa on kaksi kolmasosaa Taiken 35 miljoonan euron kokonaistuesta taiteelle ja kulttuurille. Lisäksi ne arvioivat viraston päätösvallassa olevat yhteisöjen avustushakemukset.

Lisätietoja: Taideneuvoston puheenjohtaja Risto Ruohonen, yhteydenotot viestintäpäällikkö Eija Ristimäen kautta, p. 0295 330 722, eija.ristimaki@taike.fi.

Valtion taidetoimikunnat 2019–20

Alueelliset taidetoimikunnat 2019–20

Valtion taidetoimikunnat

Arkkitehtuuri- ja muotoilutoimikunta 2019–20

Puheenjohtaja:
Kirsti Kovanen, arkkitehti, Mikkeli

Jäsenet:
Niina Kilpelä, arkkitehti, Helsinki
Kimmo Lintula, arkkitehti, Helsinki
Juuso Koponen, informaatiomuotoilija, Helsinki
Janne Pihlajaniemi, arkkitehti, Oulu
Päivi Meuronen, sisustusarkkitehti, Helsinki
Inni Pärnänen, korutaiteilija, Helsinki
Mariana Salgado, palvelumuotoilija, Helsinki
Markku Salo, muotoilija, Nuutajärvi
Tanja Sanila, muotoilija, Inari

Audiovisuaalisten taiteiden toimikunta 2019–20

Puheenjohtaja:
Dag Andersson, verksamhetsledare, Kimito

Jäsenet:
Simo Alitalo, äänitaiteilija, Turku
Maija Blåfield, mediataiteilija, Helsinki
Katja Gauriloff, elokuvaohjaaja, Rovaniemi
Tellervo Kalleinen, taiteilija, Helsinki
Janne Nabb, kuvataiteilija, Ylimarkku
Marjaana Rantama, lavastaja, Porvoo
Mika Ronkainen, elokuvaohjaaja, Oulu
Tülay Schakir, kuvataiteilija, Helsinki
Antti Selkokari, elokuvakriitikko, Helsinki
Jenni Ukkonen, teatterilevityksen päällikkö, Helsinki

Esittävien taiteiden toimikunta 2019–20

Puheenjohtaja:
Ville Sandqvist, regissör, Helsingfors

Jäsenet:
Mikael Aaltonen, tuottaja, Helsinki
Ari Ahlholm, tuntiopettaja, Turku
Giorgio Convertito, tanssitaiteilija, Helsinki
Heta Haanperä, teatteriohjaaja, Oulu
Saara Juvonen, kulttuurituottaja, Helsinki
Ulla Mäkinen, tanssin lehtori, Varislahti
Lotta Nevalainen, kansainvälisten asioiden päällikkö, Helsinki
Raija Ojala, toiminnanjohtaja (eläk.), Helsinki
Sirpa Riuttala, teatteriohjaaja, Helsinki/Lappeenranta
Samuli Roininen, tanssija-koreografi, Tampere
Jussi Sorjanen, teatteriohjaaja, Helsinki

Kirjallisuustoimikunta 2019–20

Puheenjohtaja:
Anneli Kanto, kirjailija, Tampere

Jäsenet:
Kristiina Drews, kääntäjä, Helsinki
Maria Laakso, tutkijatohtori, Tampere
Peter Mickwitz, författare, Helsingfors
Jusa Peltoniemi, dramaturgi, Fiskars
Alexandra Salmela, kirjailija, Tampere
Eino Santanen, kirjailija, Helsinki
Jouni Tossavainen, kirjailija, Kuopio
Maria Turtschaninoff, författare, Karis
Pauliina Vanhatalo, kirjailija, Raahe

Musiikkitoimikunta 2019–20

Puheenjohtaja:
Kimmo Hakola, säveltäjä, Helsinki

Jäsenet:
Tove Djupsjöbacka, FM, Helsingfors,
Jussi Kannaste, jazzmuusikko, Helsinki
Maija Kylkilahti, apulaisintendentti, Lahti
Mats Liljeroos, musikvetare, Lovisa
Riku Mattila, tuottaja, Helsinki
Anna Näkkäläjärvi-Länsman, muusikko, Utsjoki
Markku Ollila, rehtori, Pori
Eeva Rysä, muusikko, Helsinki

Taiteen moninaisuuden toimikunta 2019–20

Puheenjohtaja:
Minna Henriksson, kuvataiteilija, Helsinki

Jäsenet:
Pauliina Feodoroff, teatteriohjaaja, Helsinki
Petteri Ikonen, koulutusalajohtaja, Vantaa
Maija Karhunen, tanssija, Helsinki
David Kozma, taiteen kandidaatti, Helsinki
Miritza Lundberg, musiikin maisteri, Helsinki
Mazdak Nassir, elokuvaohjaaja, Helsinki
Satu Miettinen, professori, Rovaniemi
Timo Tuhkanen, toiminnanjohtaja, Helsinki
Nita Vera, valokuvataiteilija, Helsinki

Visuaalisten taiteiden toimikunta 2019–20

Puheenjohtaja:
Erika Kallasmaa, kuvittaja, Espoo

Jäsenet:
Ahmed Al-Nawas, taidekuraattori, Helsinki
Elina Försti, taidemaalari, Alajärvi
Heli Hiltunen, kuvataiteilija, Helsinki
Maria Hirvi-Ijäs, forskare, Helsingfors
Nanna Hänninen, valokuvataiteilija, Kuopio
Ville Hänninen, kriitikko, Helsinki
Teija Isorättyä, kuvanveistäjä, Espoo 
Harri Larjosto, mediataiteilija, Vantaa
Vesa-Pekka Rannikko, kuvataiteilija, Helsinki
Kari Södö, kuvataiteilija, Oulu
Paula Tella, kuvataiteilija, Helsinki

Alueelliset taidetoimikunnat

Etelä-Savon taidetoimikunta 2019–20

Puheenjohtaja:
Marja Ikonen, musiikin suunnittelijaopettaja, Rantasalmi

Jäsenet:
Pirkko Heikkinen, taidekriitikko, Mikkeli
Jarkko Liutu, kuvataiteilija, Savonlinna
Eino Logrén, kanttori-urkuri, Punkaharju
Jari Pylväinen, näyttelijä, Savonlinna
Paula Ruuttunen, keraamikko, Mikkeli
Maisa Tikkanen, kuva- ja tekstiilitaiteilija, Kulennoinen

Hämeen taidetoimikunta 2019–20

Puheenjohtaja:
Risto Autio, näyttelijä, Hämeenlinna

Jäsenet:
Tapani Bagge, kirjailija, Hämeenlinna
Anni Henriksson, kuvataiteilija, Lahti
Satu Loukkola, kuvanveistäjä, Järvelä
Johanna Rajala, suunnittelijaopettaja, Lahti
Tiina Salmi, kuvataiteilija, Lahti
Esa Vienamo, etnomusikologi, Parola
Timo Väänänen, muusikko, Lahti

Kaakkois-Suomen taidetoimikunta 2019–20

Puheenjohtaja:
Mikko Holm, korutaiteilija, Lappeenranta

Jäsenet:
Jorma Fagerström, koulutusjohtaja, Kouvola
Mika Kallio, muusikko, Kouvola
Ulla-Maija Järnstedt-Kauppinen, näyttelijä, Imatra
Mika Kempas, rehtori, Kotka
Eeva-Liisa Puhakka, kuvataiteilija, Kouvola
Iiris Rannio, teatteriohjaaja, Lappeenranta
Minna Rissanen, kuvataiteilija, Kouvola

Keski-Suomen taidetoimikunta 2019–20

Puheenjohtaja:
Katri Alatalo, kirjailija, Saakoski

Jäsenet:
Jonas Hakaniemi, muotoilija, Jyväskylä
Pekka Kostiainen, säveltäjä, Jyväskylä
Jarmo Laaksonen, suunnittelijaopettaja, Jyväskylä
Mikko Hietaharju, valokuvataiteilija, Jyväskylä
Virpi Lehto, kuvataiteilija, Joutsa
Hanna Malmivaara-Liinoja, näyttelijä, Jyväskylä
Tanja Rasi, toiminnanjohtaja (eläk.), Jyväskylä

Lapin taidetoimikunta 2019–20

Puheenjohtaja:
Katriina Pietilä-Juntura, museonjohtaja, Tornio

Jäsenet:
Jouni Laiti, lehtori, Inari
Kalle Lampela, kuvataiteilija, Rovaniemi
Markku Moilanen, oboisti, Rovaniemi
Karoliina Paatos, taiteilija, Rovaniemi
Jussi Siirilä, kirjailija, Kemi
Johanna Virsunen, näyttelijä, Kemi
Merja Yli-Tepsa, muusikko, Sodankylä

Pirkanmaan taidetoimikunta 2019–20

Puheenjohtaja:
Taina Laaksonen, muotoilija, Tampere

Jäsenet:
Anna Angervo, viulisti, Vesilahti
Niina Hakalahti, kirjailija, Tampere
Arto Koskinen, elokuvaohjaaja, Tampere
Janne Laine, kuvataiteilija, Tampere
Aino Louhi, kuvittaja, Tampere
Anna-Elina Lyytikäinen, näyttelijä, Tampere
Tuukka Peltonen, kuvataiteilija, Virrat
Miika Riekkinen, tanssin lehtori, Tampere

Pohjanmaan taidetoimikunta 2019-20

Puheenjohtaja:
Hannah Kaihovirta, kuvataiteilija, Vaasa

Jäsenet:
Liisu Aurasmaa, näyttelijä, Seinäjoki
Jari Eklund, valokuvaaja, Tunkkari
Teemu Hirvilammi, arkkitehti, Seinäjoki
Anni Järvelä, muusikko, Kaustinen
Niina Kiprianoff, muusikko, Kauhajoki
Jimmy Pulli, bildkonstnär, Vasa
Dennis Rundt, författare, Kristinestad

Pohjois-Karjalan taidetoimikunta 2019–20

Puheenjohtaja:
Kai Paavilainen, näyttelijä, Joensuu

Jäsenet:
Reetta Gröhn-Soininen, kuvanveistäjä, Joensuu
Reima Hirvonen, kuvataiteilija, Eno
Mari Kortelainen, tanssija, Outokumpu
Pentti Ojajärvi, musiikkipedagogi, Kesälahti
Outi Särkikoski, kuvataiteilija, Joensuu
Kanerva Vaakanainen, kirjailija, Ylämylly

Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun taidetoimikunta 2019–20

Puheenjohtaja:
Petri Kauppinen, tanssitaiteilija, koreografi, Oulu

Jäsenet:
Marko Karvonen, lehtori, Kajaani
Essi Kummu, kirjailija, Oulu
Urho Kähkönen, kuvataiteilija, Kuhmo
Tapio Lappalainen, säveltäjä, Haapajärvi
Jouni Rissanen, ohjaaja, Oulu
Alla Räisänen, toiminnanjohtaja, Oulu
Elina Vieru, amanuenssi, Oulu
Maria Viitasaari, musiikinopettaja, Oulu

Pohjois-Savon taidetoimikunta 2019–20

Puheenjohtaja:
Matti Kaarlejärvi, lausuntataiteilija, Kuopio

Jäsenet:
Taina Kontio, mediataiteilija, Kuopio
Leena Mäki-Patola, keramiikkataiteilija, Varkaus
Juha-Pekka Pohjalainen, MA, Jännevirta
Virpi Rautsiala-Savolainen, näyttelijä Kuopio
Eeri Pihlajakari, tanssin opettaja, Kuopio
Tuomas Untamala, sellonsoiton opettaja, Kuopio

Satakunnan taidetoimikunta 2019–20

Puheenjohtaja:
Markku Ollila, rehtori, Pori

Jäsenet:
Maija Anttila, arkkitehti, Kankaanpää
Marjo Heino, kuvataiteilija, Luvia
Tapio Koivukari, kirjailija, Rauma
Hannele Lanu-Ståhle, näyttelijä, Pori
Toni Lehtola, kuvataiteilija, Pori
Jenny Valli, museonjohtaja, Rauma

Uudenmaan taidetoimikunta 2019–20

Puheenjohtaja:
Hannele Niiranen, toiminnanjohtaja, Helsinki

Jäsenet:
Vesa-Petteri Asikainen, teatteritaiteen maisteri, Helsinki
Ilari Kähönen, kuva-ja yhteisötaiteilija, Helsinki
Riitta Paakki, jazzmuusikko, Helsinki
Taneli Rautiainen, kuvataiteilija, Helsinki
Heli Rekula, kuva- ja valokuvataiteilija, Loviisa
Helena Sinervo, kirjailija, Helsinki
Jolin Slotte, författare, Sjundeå
Ville Suhonen, elokuvaohjaaja, Otalampi
Anne-Marie van der Lei, yliopistonlehtori, Helsinki
Anne Vasko, kuvittaja, Hyvinkää
Matthew Whittall, säveltäjä, Helsinki

Varsinais-Suomen taidetoimikunta 2019–20

Puheenjohtaja:
Marja Susi, nukketeatteritaiteilija, Turku

Jäsenet:
Tove Appelgren, författare, Åbo
Leena Kela, performanssitaiteilija, Mynämäki
Mika Lietzén, sarjakuvataiteilija, Turku
Eero Merimaa, kuvataiteilija, Turku
Markus Rantanen, muusikko, Laitila
Iida Rauma, kirjailija, Turku
Visa Suonpää, kuvataiteilija, Turku
Satu Tuittila, tanssitaiteilija, Raisio