Taideneuvosto valitsi uudet jäsenet taidetoimikuntiin

06.10.2014

Seitsemään valtion taidetoimikuntaan nimettiin 74 taiteen asiantuntijajäsentä. Apurahapäätöksiä valmistelevissa jaostoissa on lisäksi 27 jäsentä. Alueellisissa taidetoimikunnissa aloittaa 112 asiantuntijaa.

Taideneuvosto valitsi toimikuntien jäsenet saamistaan ehdokkaista. Ehdotuksia pyydettiin muun muassa taiteen alan järjestöiltä, korkeakouluilta ja maakuntaliitoilta.

Ensi vuoden alusta aloittavat toimikunnat ovat entistä laaja-alaisempia. Esittävien taiteiden toimikunta päättää näyttämö-, tanssi- ja sirkustaiteen sekä performanssi- ja esitystaiteen apurahoista. Visuaalisten taiteiden toimikunta päättää kuva- ja valokuvataiteen sekä sarjakuva- ja kuvitustaiteen apurahoista. Taiteenalakohtainen vertaisarviointi turvataan alakohtaisilla jaostoilla, joita on yhteensä 14.

Taiteiden välisyyden, moninaisuuden ja kansainvälisyyden toimikuntaan on koottu edustus kuudesta muusta taidetoimikunnasta.  Sillä lisätään taidetoimikuntien välistä yhteistyötä. Toimikunta arvioi muun muassa matka-apurahahakemukset, joista aiemmin päätettiin ilman vertaisarviointia.  Monikulttuurisuusjaosto arvioi monikulttuurisen alan hakemuksia ja vahvistaa kulttuurisen moninaisuuden tuntemusta.

”Saimme toimikuntiin monipuolisen taiteen asiantuntemuksen ja alueellisen edustuksen. Odotamme virkeää vuoropuhelua eri taiteenalojen ja toimikuntien välillä”, toteaa taideneuvoston puheenjohtaja Tiina Rosenberg.

Taideneuvosto ja taidetoimikunnat ovat Taiteen edistämiskeskuksen (Taiken) asiantuntijaelimiä. Toimikunnat päättävät vertaisarviointiin perustuvista taiteilijoille, taiteilijaryhmille ja yhteisöille myönnettävistä apurahoista ja palkinnoista kukin omalla alallaan ja alueellaan.

Lisätietoja: Taiteen tukemisen päällikkö Esa Rantanen, p.0295 330 720, esa.rantanen@minedu.fi  ja taideneuvoston puheenjohtaja Tiina Rosenberg, tiina.rosenberg@uniarts.fi

Valtion taidetoimikunnat ja jaostot kaudella 2015-16

Arkkitehtuuri-, muotoilu- ja ympäristötaidetoimikunta
Anu Merenlahti, graafinen suunnittelija, Helsinki, toimikunnan puheenjohtaja
Arni Aromaa, teollinen muotoilija, Helsinki
Ilkka Halinen, arkkitehti SAFA, Jyväskylä
Pentti Kareoja, arkkitehti SAFA, professori, Helsinki
Jasmiine Julin-Aro, vaatetussuunnittelija, Helsinki
Aino Niskanen, arkkitehti SAFA, professori, Helsinki
Pekka Paikkari, keraamikko, kuvanveistäjä, Talma
Saara Repo, arkkitehti SAFA, Kuopio
Pekka Toivanen, toimitusjohtaja, Kirkkonummi
Tarja Tuupanen, korutaiteilija, Lappeenranta

Muotoilujaosto
Anu Merenlahti, graafinen suunnittelija, Helsinki, jaoston puheenjohtaja
Arni Aromaa, teollinen muotoilija, Helsinki
Jasmiine Julin-Aro, vaatetussuunnittelija, Helsinki
Pekka Toivanen, toimitusjohtaja, Kirkkonummi
Tarja Tuupanen, korutaiteilija, Lappeenranta
Pekka Paikkari, keraamikko, kuvanveistäjä, Talma

Arkkitehtuurijaosto
Ilkka Halinen, arkkitehti SAFA, Jyväskylä, jaoston puheenjohtaja
Pentti Kareoja, arkkitehti SAFA, professori, Helsinki
Aino Niskanen, arkkitehti SAFA, Helsinki
Saara Repo, arkkitehti SAFA, Kuopio

Audiovisuaalinen taidetoimikunta
Jouko Aaltonen, elokuvaohjaaja, tuottaja, Helsinki, toimikunnan puheenjohtaja
Joonas Berghäll, tuottaja, elokuvaohjaaja, Espoo
Saara Cantell, elokuvaohjaaja, Helsinki
Mia Kivinen, valosuunnittelija, kuraattori, Helsinki
Antti Ikonen, lehtori, Helsinki
Tero Koistinen, toimitusjohtaja, Helsinki
Leena Perälä, elokuvasihteeri, Lahti
Perttu Rastas, erikoissuunnittelija, Helsinki
Minna Suoniemi, mediataiteilija, Helsinki
Päivi Valotie, toimittaja, kriitikko, Turku
Sami van Ingen, kuvataiteilija, Savonlinna

Elokuvataiteen jaosto
Jouko Aaltonen, elokuvaohjaaja, tuottaja, Helsinki, jaoston puheenjohtaja
Joonas Berghäll, tuottaja, elokuvaohjaaja, Espoo
Saara Cantell, elokuvaohjaaja, Helsinki
Tero Koistinen, toimitusjohtaja, Helsinki
Jukka-Pekka Laakso, toiminnanjohtaja, festivaalijohtaja, Tampere
Leena Perälä, elokuvasihteeri, Lahti
Päivi Valotie, toimittaja, kriitikko, Turku

Mediataiteen jaosto
Perttu Rastas, erikoissuunnittelija, Helsinki, jaoston puheenjohtaja
Miia Rinne, mediataiteilija, Helsinki
Minna Suoniemi, mediataiteilija, Helsinki
Sami van Ingen, kuvataiteilija, Savonlinna

Valo- ja äänitaiteen jaosto
Mia Kivinen, valosuunnittelija, kuraattori, Helsinki, jaoston puheenjohtaja
Antti Ikonen, lehtori, Helsinki
Petteri Pietiäinen, valo- ja äänisuunnittelija, Helsinki

Esittävien taiteiden toimikunta
Yrjö Juhani Renvall, ohjaaja, näytelmäkirjailija, Tampere, toimikunnan puheenjohtaja

Dan Henriksson, teatterinjohtaja, Helsinki
Juha-Pekka Hotinen, dramaturgi, ohjaaja, Helsinki
Eeva Kauppinen, kulttuuritoimittaja, Oulu
Minna Leino, dramaturgi, Helsinki
Martina Linder, sirkuskoulun johtaja, Helsinki
Riku Lievonen, tuottaja, Helsinki
Antti Mattila, lavastaja, Helsinki
Kirsi Monni, tanssitaiteen professori, Helsinki
Tuomo Railo, tanssitaiteilija, taiteellinen johtaja, Espoo
Tanjalotta Räikkä, näyttelijä, Tampere
Jukka Virtala, näyttämötaiteilija, kouluttaja, Suonenjoki

Näyttämötaiteen jaosto
Yrjö Juhani Renvall, ohjaaja, näytelmäkirjailija, Tampere, jaoston puheenjohtaja
Dan Henriksson, teatterinjohtaja, Helsinki
Minna Leino, dramaturgi, Helsinki
Antti Mattila, lavastaja, Helsinki
Eva Neklyaeva, kulttuurituottaja, Helsinki
Tanjalotta Räikkä, näyttelijä, Tampere
Petteri Pietiäinen, valo- ja äänisuunnittelija, Helsinki
Marjut Tawast, vapaa kulttuuritoimittaja, Helsinki
Tiina Weckström, näyttelijä, Helsinki

Performanssi- ja esitystaiteen jaosto
Juha-Pekka Hotinen, dramaturgi, ohjaaja, Helsinki, jaoston puheenjohtaja
Essi Kausalainen, performanssitaiteilija, Helsinki
Johanna Tuukkanen, tanssitaiteilija, taiteellinen johtaja, Kuopio

Tanssitaiteen jaosto
Jukka Virtala, näyttämötaiteilija, kouluttaja, Suonenjoki, jaoston puheenjohtaja
Jenny Jägerhorn, toimittaja, Helsinki
Eeva Kauppinen, kulttuuritoimittaja, Oulu
Kai Lehikoinen, yliopistonlehtori, Turku
Kirsi Monni, tanssitaiteen professori, Helsinki
Tuomo Railo, tanssitaiteilija, taiteellinen johtaja, Espoo

Sirkustaiteen jaosto
Martina Linder, sirkuskoulun johtaja, Helsinki, jaoston puheenjohtaja
Petri Heikkilä, tutkintovastaava, Lahti
Eeva Kauppinen, kulttuuritoimittaja, Oulu
Riku Lievonen , tuottaja, Helsinki
Mika Väyrynen, tuottaja, Turku

Kirjallisuustoimikunta
Siri Kolu, kirjailija, Helsinki, toimikunnan puheenjohtaja

Risto Ahti, kirjailija, Tampere
Pirkko Heikkinen, FL, kriitikko, Mikkeli
Siru Kainulainen, FT, Turku
Satu Koho, FT, toimittaja, kirjallisuudentutkija, Oulu
Juhani Lindholm, suomentaja, Järvenpää
Sari Peltoniemi, kirjailija, Lempäälä
Mikko Rimminen, kirjailija, Helsinki
Peter Sandström, kirjailija, toimittaja, Turku
Mikaela Strömberg-Schalin, kirjailija, Porvoo
Esko-Pekka Tiitinen, kirjailija, Outokumpu

Taidejournalismin jaosto
Pirkko Heikkinen, FL, kriitikko, Mikkeli, jaoston puheenjohtaja
Siskotuulikki Toijonen, kulttuuritoimittaja, kriitikko, Tampere
Heikki Kastemaa, kuvataidekriitikko, Helsinki

Musiikkitoimikunta
Gustav Djupsjöbacka, lehtori, Helsinki, toimikunnan puheenjohtaja

Perttu Haapanen, säveltäjä, Helsinki
Riitta Huttunen, promootio- ja projektipäällikkö, Helsinki
Soile Isokoski, sopraano, lehtori, Ruukki
Hanna Juutilainen, muusikko, Helsinki
Sanna Kurki-Suonio, musiikintohtori, muusikko, Joensuu
Marouf Majidi, muusikko, Helsinki
Esa Nieminen, kapellimestari, säveltäjä, Espoo
Pekka Nissilä, toimittaja, Helsinki

Visuaalisten taiteiden toimikunta
Tero Nauha, performanssi- ja kuvataiteilija, tutkija, Helsinki, toimikunnan puheenjohtaja

Pirjetta Brander, kuvataiteilija, Helsinki
Terhi Ekebom, kuvittaja, sarjakuvantekijä, Helsinki
Aimo Katajamäki, graafinen suunnittelija, kuvittaja, Helsinki
Markus Kåhre, kuvataiteilija, Espoo
Anne Tamminen, kuvataiteilija, Hämeenlinna
Anna Tuori, taidemaalari, kuvataiteilija, Helsinki
Santeri Tuori, valokuvataiteilija, Espoo
Harri Laakso, professori, taiteen tohtori, Akaa
Anni Leppälä, valokuvataiteilija, Helsinki
Arja-Liisa Räisänen, toiminnanjohtaja, FT, Oulu
Juhani Tolvanen, toimittaja, kriitikko, tietokirjailija, Helsinki

Kuvataiteen jaosto
Tero Nauha, performanssi- ja kuvataiteilija, tutkija, Helsinki, jaoston puheenjohtaja
Pirjetta Brander, kuvataiteilija, Helsinki
Reima Hirvonen, taidemaalari, kuvataiteilija, Eno
Markus Kåhre, kuvataiteilija, Espoo
Katriina Rosavaara, kuvataiteilija, Helsinki
Anne Tamminen, kuvataiteilija, Hämeenlinna
Anna Tuori, taidemaalari, kuvataiteilija, Helsinki
Harri Turunen, kuvanveistäjä, Joensuu

Valokuvataiteen jaosto
Harri Laakso, professori, TaT, Akaa, jaoston puheenjohtaja
Anni Leppälä, valokuvataiteilija, Helsinki
Arja-Liisa Räisänen, toiminnanjohtaja, FT, Oulu
Päivi Setälä, TaT, valokuvataiteilija, johtaja, Pori
Santeri Tuori, valokuvataiteilija, Espoo
Hanna Weselius, valokuvataiteilija, Helsinki

Sarjakuva- ja kuvitustaiteen jaosto
Terhi Ekebom, kuvittaja, sarjakuvantekijä, Helsinki, jaoston puheenjohtaja
Aimo Katajamäki, graafinen suunnittelija, kuvittaja, Helsinki
Kati Rapia, kuvataiteilija, Loviisa
Juhani Tolvanen, toimittaja, kriitikko, Helsinki
Sakke Yrjölä, kuvittaja, graafinen suunnittelija, Helsinki

Taiteiden välisyyden, moninaisuuden ja kansainvälisyyden toimikunta
Ilkka Halinen, arkkitehti SAFA, Jyväskylä, toimikunnan puheenjohtaja

Riitta Huttunen, promootio- ja projektipäällikkö, Helsinki
Renata Jakowleff, lasitaiteilija, Helsinki
Markus Kåhre, kuvataiteilija, Espoo
Sari Peltoniemi, kirjailija, Lempäälä
Petr Potchinchtchikov, kulttuurituottaja, Helsinki
Perttu Rastas, erityissuunnittelija, Helsinki
Jukka Virtala, näyttämötaiteilija, kouluttaja, Suonenjoki
Denise Ziegler, kuvataiteilija, Helsinki

Monikulttuurisuusjaosto
Petr Potchinchtchikov, kulttuurituottaja, Helsinki, jaoston puheenjohtaja
Renata Jakowleff, lasitaiteilija, Helsinki
David Kozma, näyttelijä-ohjaaja, Helsinki
Elina Seye, tutkija, Helsinki
Denise Ziegler, kuvataiteilija, Helsinki

 

Alueelliset taidetoimikunnat kaudella 2015-16

Etelä-Savon taidetoimikunta
puheenjohtaja Anne Leinonen, kirjailija, kustannustoimittaja, Otava

Timo Heimonen, teatterikriitikko, Mikkeli
Kirsti Kovanen, arkkitehti, Mikkeli
Kari Kropsu, kapellimestari, Savonlinna
Matti Kurkela, kuvanveistäjä, Juva
Jaakko Pitkänen, lehtori, säveltäjä, Mikkeli
Pauliina Rundgren, artenomi, yrittäjä, Mikkeli

Hämeen taidetoimikunta
puheenjohtaja Minna Perähuhta, yliarkkitehti, Forssa

Juha-Pekka Koskinen, kirjailija, Hämeenlinna
Anne Vilkuna, kuvataiteen lehtori, Hämeenlinna
Kirsti Nenye, valokuvaaja, Lahti
Teemu Salonen, muotoilija, Auttoinen
Seppo Linkola, muusikko, Lahti
Jussi Sorjanen, ohjaaja, taiteellinen johtaja, Lahti
Mia Liski, tanssin lehtori, tanssitaiteilija, Lahti
Tuija Lampinen, taidemaalari, Riihimäki

Kaakkois-Suomen taidetoimikunta
puheenjohtaja Kai Hämäläinen, muotoilija AMK, Lappeenranta

Janette Holmström, kuvataiteilija AMK, Imatra
Timo Lievonen, rakennustutkija, Kotka
Annukka Järvi-Herlevi, kirjailija, Reitkalli
Petteri Ikonen, rehtori, kuvataiteilija , Kotka
Ulla Sinkkonen, tekstiilitaiteilija, artenomi, Kuusankoski
Simo Helkala, muusikko, Valkeala
Sanna Kemppainen, näyttelijä, Lappeenranta

Keski-Suomen taidetoimikunta
puheenjohtaja Maija Holma, valokuvataiteilija, Jyväskylä

Pirjo Hassinen, kirjailija, Jyväskylä
Jouni Salo, näyttelijä, Jyväskylä
Jouni Koskimäki, muusikko, Jyväskylä
Tuukka Toijanniemi, valosuunnittelija, Jyväskylä
Pauliina Lapio, kulttuurituottaja, Jyväskylä
Kari Kotilainen, museonjohtaja, Saarijärvi
Teija Isohauta, FM, Korpilahti

Lapin taidetoimikunta
puheenjohtaja Liisa Penttilä, teatteri-ilmaisun ohjaaja, Rovaniemi

Jaana Erkkilä, professori, kuvataide, Rovaniemi
Tenka Issakainen, teatterikriitikko, Rovaniemi
Matti Kaarlejärvi, lausuja, Ranua
Ulla-Maija Kanerva, intendentti, Rovaniemi
Tanja Kavasvuo, intendentti, taidehistorioitsija, Kemi
Markku Kokkola, runoilija, Kemi
Katriina Pietilä-Juntura, museonjohtaja, Tornio
Samuel Valkeapää, jalometallityön lehtori, Inari

Pirkanmaan taidetoimikunta
puheenjohtaja Markku Turunen, kirjailija, Tampere

Antti Haapio, valokuvauksen lehtori, valokuvataiteilija, Tampere               
Jaana Kari, kulttuurikoordinaattori, Valkeakoski
Suvi Leinonen, tuottaja, Tampere                  
Mia Manner, kultaseppä, designer, Tampere
Mikko Metsähonkala, arkkitehti, sarjakuvataiteilija, Tampere
Petri Mäkipää, näyttelijä, tanssija, teatteriopettaja, Tampere
Elisa Piispanen, näyttelijä, Tampere
Sampsa Virkajärvi, kuvataiteilija, koulutuspäällikkö, Mänttä-Vilppula

Pohjanmaan taidetoimikunta
puheenjohtaja Marko Hautala, kirjailija, Vaasa

Ann-Helen Attianese, författare, Maxmo
Matti Hakamäki, muusikko, instituutin johtaja, Kaustinen
Eija-Irmeli Lahti, näyttelijä, ohjaaja, Seinäjoki
Jyrki Portin, valokuvaaja, Kokkola
Annika Sillander, koreograf, dansare, verksamhetsledare, Malax
Jimmy Pulli, bildkonstnär, Vasa
Tuija Ahola, vs. kehittämissuunnittelija, Lappajärvi
Tuomo Kallio, projektisihteeri, muusikko, Seinäjoki

Pohjois-Karjalan taidetoimikunta
puheenjohtaja Tuire Hindikka, teatteriohjaaja, Joensuu

Ulla Mäkinen, tanssin koulutuksen johtaja, Outokumpu
Jukka Niskanen, muotoilija, Joensuu
Pentti Ojajärvi, musiikkipedagogi, Kesälahti
Jokke Saharinen, kuvataiteilija, kriitikko, Joensuu
Ulla Vaarnamo, kirjailija, Joensuu
Arja Valkonen-Goldblatt, kuvataiteilija, Heinävaara

Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun taidetoimikunta
puheenjohtaja Samu Forsblom, luova johtaja, Oulu            

Timo Hannula, kapellimestari, muusikko, Haapavesi
Anssi Kirkonpelto, tanssiopettaja, linjan johtaja, Oulu        
Kaarina Kuusisto-Lukkari, keraamikko, kuvataiteilija, Sotkamo                    
Juha Roikonen (Jii Roikonen), sarjakuvataiteilija, kuvataiteilija,Oulu
Taina Ronkainen, tuottaja, Oulu                      
Ulla Schroderus, teatteriohjaaja, Suomussalmi                      
Jussi Valtakari, taidemaalari, kuvataiteilija, Taivalkoski        
Pauliina Vanhatalo, kirjailija, Raahe

Pohjois-Savon taidetoimikunta
puheenjohtaja Kirsi Pehkonen, kirjailija, luokanopettaja, Kuopio

Tiina Haring, valokuvaaja, Kuopio
Juha Koponen, kuvataiteilija, kuvataiteen lehtori, Lapinlahti
Pekka Laasonen, teatterinjohtaja, Kuopio
Antti Lahti, tanssija, teatterinjohtaja, Kuopio
Mari Piipponen, arkkitehti, Kuopio
Paul Staufenbiel, elokuvatoiminnan ohjaaja, Kuopio
Satu Vihavainen, oopperalaulaja, Kuopio
Seija Vuorimaa, kirjasto- ja kulttuurisihteeri, Rautalampi

Satakunnan taidetoimikunta
puheenjohtaja Päivi Setälä, valokuvataiteilija, toiminnanjohtaja, Pori

Heli Latvala, tuottaja, toiminnanjohtaja, Pori
Matti Mäntylä, ohjaaja, näyttelijä, Pori
Paavo Paunu, kuvataiteilija, Rauma
Iiris Rannio, teatterinjohtaja, Rauma
Taina Teerialho, kirjailija, Pori
Matti Velhonoja, rehtori, tiimivastaava, Kankaanpää

Uudenmaan taidetoimikunta
puheenjohtaja Hanna Weselius, valokuvataiteilija, Helsinki

Petri Eskelinen, kuvanveistäjä, Helsinki
Kimmo Hakola, säveltäjä, Helsinki
Tarja Heinula, näyttelijä, Helsinki
Annina Holmberg, kirjailija, Helsinki
Tiina Jalkanen, tanssin opettaja, tiedottaja, Espoo
Meri Louekari, arkkitehti, Helsinki
Claes Olsson, toimitusjohtaja, elokuvaohjaaja, Helsinki
Pekka Paikkari, keraamikko, kuvanveistäjä, Talma
Erik Pöysti, teatteritaiteen maisteri, ohjaaja , Ekenäs
Hannu Tolvanen, erityissuunnittelija, Helsinki
Heli Vehkaperä, kuvataiteilija, Karkkila

Varsinais-Suomen taidetoimikunta
puheenjohtaja Kari Levola, kirjailija, Raisio

Jukka Aaltonen, näyttelijä, Turku
Mia Franck, författare, Åbo
Emilie Gardberg, intendent, Åbo
Jaana Houessou, taiteen tohtori, Salo
Markku Laakso, kuvataiteilija, Turku
Lotta Skaffari, toiminnanjohtaja, Tampere (Turku)
Marja Susi, teatteri-ilmaisun ohjaaja, psykologi, Kaarina
Matti Tainio, kuvataiteilija, Turku