Taidetoimikuntien uudet jäsenet valittu kaudelle 2021–2022

Kaaviokuva valtion taidetoimikunnista ja alueellisista taidetoimikunnista.

Taideneuvosto on nimennyt uudet jäsenet valtion taidetoimikuntiin ja alueellisiin taidetoimikuntiin. Toimikunnat jakavat apurahoja ja palkintoja vuositasolla yhteensä 22,5 miljoonaa euroa.

Valtion taidetoimikuntia on seitsemän, ja niissä aloittaa ensi vuoden alusta 74 asiantuntijajäsentä. Alueellisia taidetoimikuntia on kolmetoista, ja niissä on yhteensä 107 jäsentä. Listat uusista jäsenistä löytyvät uutisen lopusta. 
 
Taideneuvosto pyysi keväällä ehdotuksia yli 700 taholta, muun muassa taiteen alan järjestöiltä, korkeakouluilta ja maakuntaliitoilta. Ehdotuksia tuli aiempia vuosia enemmän, lähes 1100. Kun taidetoimijoilta pyydettiin ehdokkaita, painotettiin kunkin taiteenalan eri lajien tuntemusta, laajaa näkökulmaa kulttuurielämään sekä kulttuurien moninaisuuden huomiointia.
 
Taideneuvosto ja taidetoimikunnat ovat Taiteen edistämiskeskuksen (Taiken) asiantuntijaelimiä. Toimikunnat päättävät vertaisarviointiin perustuvista taiteilijoille ja taiteilijaryhmille myönnettävistä apurahoista ja palkinnoista omalla alallaan tai alueellaan. Niiden suorassa päätösvallassa on yli puolet Taiken vajaan 40 miljoonan euron kokonaistuesta taiteelle ja kulttuurille.
 
Lisätiedot:
 
Juha Itkonen, Taideneuvoston puheenjohtaja, yhteydenotot viestintäpäällikkö Laura Mannisen kautta, p. 029 533 0843,  laura.manninen@taike.fi.
 

Valtion taidetoimikuntien kokoonpanot toimikaudelle 2021–22

Arkkitehtuuri- ja muotoilutoimikunta 2021–22

Puheenjohtaja:
Inni Pärnänen, korutaiteilija, Helsinki
 
Jäsenet:
Kai Hämäläinen, teollinen muotoilija, Lappeenranta
Maija Kovari, kuvanveistäjä, arkkitehti, Tampere
Anna van der Lei, muotoilija, lehtori, Espoo
Janne Pihlajaniemi, arkkitehti, Oulu
Tuula Pöyhönen, muotoilija, vaate- ja tekstiilisuunnittelija, Helsinki
Tanja Sanila, muotoilija, Inari
Panu Savolainen, arkkitehti, apulaisprofessori, Turku
Sauli Suomela, muotoilujohtaja, Helsinki
Satu Wäre-Åkerblom, arkkitehti, Helsinki

Audiovisuaalisten taiteiden toimikunta

Puheenjohtaja:
Jenni Ukkonen, elokuvalevittäjä, Helsinki
 
Jäsenet: 
Maija Blåfield, taiteilija, elokuvaohjaaja, Helsinki
Katja Gauriloff, elokuvaohjaaja, Rovaniemi
Albert Laine, animaatiotaiteilija, Helsinki
Melli Maikkula, käsikirjoittaja, Helsinki
Janne Nabb, kuvataiteilija, Ylimarkku
Jaakko Niemelä, kuvataiteilija, Helsinki
Marjaana Rantama, lavastaja, Porvoo
Antti Selkokari, elokuvakriitikko, Helsinki
Mika Taanila, elokuvaohjaaja, Helsinki
Mikaela Westerlund, toiminnanjohtaja, Espoo

Esittävien taiteiden toimikunta

Puheenjohtaja:
Raija Ojala, asiantuntija, Helsinki
 
Jäsenet: 
Ari Ahlholm, lehtori, Turku
Giorgio Convertito, tanssitaiteilija, Helsinki
Petri Kauppinen, tanssitaiteilija, Oulu
Salla Kurronen, kulttuurituottaja, Helsinki
Tero Nauha, esitystaiteilija, professori, Helsinki
Cécile Orblin, näyttelijä, Helsinki
Ulla Päivikkö, tanssitaiteilija, Outokumpu
Virpi Rautsiala, näyttelijä, Kuopio
Samuli Roininen, tanssija, koreografi, Tampere
Jussi Sorjanen, teatterinjohtaja, ohjaaja, Helsinki
Minna Vainikainen, ohjaaja, koreografi, Helsinki

Kirjallisuustoimikunta

Puheenjohtaja:
Vesa Haapala, kirjailija, Vantaa
 
Jäsenet: 
Marjo Heiskanen, kirjailija, Helsinki
Koko Hubara, kirjailija, toimittaja, Helsinki
Maria Laakso, kirjallisuuden tutkija, Tampere
Jyrki Lappi-Seppälä, suomentaja, Helsinki
Antti Salminen, professori, kirjailija, Ylöjärvi
Lotta Toivanen, suomentaja, Helsinki
Jouni Tossavainen, kirjailija, kriitikko, Kuopio
Maria Turtschaninoff, författare, Karis
Pauliina Vanhatalo, kirjailija, Raahe

Musiikkitoimikunta

Puheenjohtaja:
Elina Mustonen, taiteilijaprofessori, Helsinki
 
Jäsenet: 
Jussi Kannaste, jazzmuusikko, lehtori, Helsinki
Piia Kleemola-Välimäki, musiikin tohtori, Seinäjoki
Olli Kortekangas, säveltäjä, Helsinki
Eero Linjama, koulutus- ja tutkimuspäällikkö, Salo
Riku Mattila, tuottaja, muusikko, Helsinki
Jonna Tervomaa, muusikko, Helsinki
Tellu Turkka, musiikin maisteri, Joensuu
Milko Vesalainen, intendentti, toiminnanjohtaja, Lappeenranta

Taiteen moninaisuuden toimikunta

Puheenjohtaja:
David Kozma, näyttelijä, ohjaaja, Helsinki
 
Jäsenet: 
Pablo Álvarez, klovni, taiteellinen johtaja, Helsinki
Mikael Brygger, kirjailija, Turku
Tove Djupsjöbacka, filosofie magister, Helsingfors
Maija Karhunen, tanssija, Helsinki
Satu Miettinen, palvelumuotoilun professori, dekaani, Rovaniemi
Mazdak Nassir, ohjaaja, Helsinki
Anna Ruth, kuvataiteilija, kuraattori, Jyväskylä
Juha Valkeapää, taiteilija, Helsinki
Nita Vera, valokuvataiteilija, Helsinki

Visuaalisten taiteiden toimikunta

Puheenjohtaja:
Erika Kallasmaa, kuvittaja, Espoo
 
Jäsenet: 
Elina Försti, taidemaalari, Alajärvi
Nanna Hänninen, valokuvataiteilija, Kuopio
Ville Hänninen, tietokirjailija, kriitikko, Helsinki
Hilda Kozári, kuvataiteilija, Helsinki
Heta Kuchka, kuvataiteilija, Helsinki
Kalle Lampela, kuvataiteen apulaisprofessori, Rovaniemi
Thomas Nyqvist, kuvataiteilija, Helsinki
Tomas Regan, kuvataiteilija, Tampere
Jyrki Siukonen, kuvataiteilija, tutkija, Tampere
Maija Tammi, taiteen tohtori, Helsinki
Paula Tella, kuvataiteilija, esitystaiteilija, Helsinki

Alueellisten taidetoimikuntien kokoonpanot toimikaudelle 2021-22 

Etelä-Savon taidetoimikunta

Puheenjohtaja:
Marja Ikonen, musiikin suunnittelijaopettaja, Rantasalmi
 
Jäsenet: 
Elisa Hillgén, valotaiteilija, Mikkeli
Lauri Nykopp, taiteilija, Hirvensalmi
Satu Piispa-Hakala, kirjailija, Mikkeli
Ilmo Pokkinen, rehtori, Mikkeli
Jari Pylväinen, näyttelijä, Rantasalmi
Paula Ruuttunen, keraamikko, muotoilija, Mikkeli

Hämeen taidetoimikunta

Puheenjohtaja:
Juha Laurikainen, muotoilija, taiteilija, Hämeenlinna
 
Jäsenet: 
Petri Komulainen, kapellimestari, Ruoriniemi
Matti Laitinen, muusikko, Lahti
Maritta Lintunen, kirjailija, Hämeenlinna
Satu Loukkola, kuvataiteilija, Järvelä
Antti Oikarinen, kuvataiteilija, Lauronen
Johanna Rajala, tanssitaiteilija, Lahti
Marion Robinson, graafinen suunnittelija, Lahti

Kaakkois-Suomen taidetoimikunta

Puheenjohtaja:
Iiris Rannio, ohjaaja, teatterinjohtaja, Lappeenranta
 
Jäsenet:
Jorma Fagerström, koulutusjohtaja, Kouvola
Jouni Hiltunen, dokumenttielokuvaohjaaja, Kuusankoski
Ville Huhtanen, kuvataiteilija, Imatra
Hanna Koikkalainen, valokuvataiteilija, Imatra
Eeva-Liisa Puhakka, kuvataiteilija, Ruotila
Maaria Päivinen, kirjailija, Kotka
Wiljami Salminen, muusikko, Kotka

Keski-Suomen taidetoimikunta

Puheenjohtaja:
Mikko Auerniitty, valokuvataiteilija, Jyväskylä
 
Jäsenet: 
Aino Kajaniemi, tekstiilitaiteilija, Jyväskylä
Pekka Kostiainen, säveltäjä, kuoronjohtaja, Jyväskylä
Jarmo Laaksonen, suunnitteluopettaja, Jyväskylä
Kristiina Lempiäinen-Trzaska, kuvataiteilija, Jyväskylä
Hanna Liinoja, näyttelijä, Jyväskylä
Tanja Rasi, toiminnanjohtaja, Jyväskylä
Ville-Juhani Sutinen, kirjailija, kääntäjä, Jyväskylä 

Lapin taidetoimikunta

Puheenjohtaja:
Katriina Pietilä-Juntura, museonjohtaja, Tornio
 
Jäsenet: 
Jouko Alapartanen, kuvataiteilija, Tornio
Tittamari Marttinen, kirjailija, Rovaniemi
Karoliina Paatos, valokuvataiteilija, Rovaniemi
Ilkka Puputti, käyrätorven äänenjohtaja, Rovaniemi
Samuli Valkepää, lehtori, Inari
Johanna Virsunen, näyttelijä, Kemi
Merja Yli-Tepsa, musiikinopettaja, Sodankylä 

Pirkanmaan taidetoimikunta

Puheenjohtaja:
Taina Laaksonen, muotoilija, muotoilujohtaja, Tampere
 
Jäsenet: 
Niina Hakalahti, kirjailija, Tampere
Maija Hoisko, tanssin lehtori, Tampere
Minna Hokkanen, näyttelijä, Tampere
Tapio Korjus, musiikkialan yrittäjä, Tampere
Arto Koskinen, elokuvaohjaaja, käsikirjoittaja, Tampere
Janne Laine, kuvataiteilija, Tampere
Tuukka Peltonen, kuvataiteilija, Virrat
Jouni Rissanen, kuoronjohtaja, Kangasala 

Pohjanmaan taidetoimikunta 

Puheenjohtaja:
Jimmy Pulli, bildkonstnär, Vasa
 
Jäsenet: 
Ann-Helen Attianese, författare, Maxmo
Minna Bengs-Shersta, kuvataiteilija, Seinäjoki
Jari Eklund, valokuvataiteilija, Tunkkari
Henna Helmi Heinonen, kirjailija, Seinäjoki
Jari Hietanen, näyttelijä, Vaasa
Anni Järvelä, muusikko, Kaustinen
Mikko Pellinen, muusikko, Kokkola  

Pohjois-Karjalan taidetoimikunta

Puheenjohtaja:
Kai Paavilainen, ohjaaja, näyttelijä, Joensuu
 
Jäsenet: 
Reetta Gröhn-Soininen, kuvanveistäjä, Joensuu
Jari Lappalainen, musiikkipedagogi, Joensuu
Tuomas Ollikainen, kuvataiteilija, Joensuu
Riitta Turunen, tekstiilitaiteilija, Heinävesi
Ulla Vaarnamo, kirjailija, Joensuu
Anna Venäläinen, tanssitaiteilija, Joensuu 

Pohjois-Pohjanmaan ja Kainuun taidetoimikunta

Puheenjohtaja:
Marko Karvonen, koordinaattori, Kajaani
 
Jäsenet:
Jaakko Heikkinen, kuvataiteilija, Suomussalmi
Mihkel Koldits, kuoronjohtaja, Oulu
Milla Korja, tanssiopettaja, Oulu
Essi Kummu, kirjailija, Oulu
Joose Mikkonen, näyttelijä, Oulu
Vesa Ranta, valokuvataiteilija, Oulu
Dimitra Sidiropuolou-Salo, muusikko, Oulu
Elina Vieru, amanuenssi, Oulu

Pohjois-Savon taidetoimikunta

Puheenjohtaja:
Virpi Rautsiala-Savolainen, näyttelijä, Kuopio
 
Jäsenet:
Sari Hakala, kriitikko, kuvataiteilija, Kuopio
Aki Lintumäki, media- ja yhteisötaiteilija, Kuopio
Leena Mäki-Patola, Leena, keramiikka- ja kuvataiteilija, Varkaus
Jyri Paretskoi, kirjailija, Iisalmi
Johanna Partio, tanssin lehtori, tanssitaiteilija, Kuopio
Rauno Tikkanen, orkesteri- ja kamarimusiikin lehtori, Siilinjärvi

Satakunnan taidetoimikunta

Puheenjohtaja: 
Marjo Heino, kuvataiteilija, taidekasvattaja, Luvia
 
Jäsenet:
Tarmo Hotanen, lehtori, Rauma
Saara Kemppi, musiikin maisteri, Pori
Pertti Koskinen, kirjailija, Harjavalta
Hannele Lanu-Ståhle, näyttelijä, Pori
Toni Lehtola, kuvataiteilija, Pori
Yksi jäsen avoinna, nimitetään lokakuussa 2020

Uudenmaan taidetoimikunta

Puheenjohtaja: 
Ville Suhonen, elokuvaohjaaja, Otalampi 
 
Jäsenet:
Vesa-Petteri Asikainen, teatteritaiteen maisteri, Helsinki
Georg Grotenfelt, elokuvaohjaaja, arkkitehti, Helsinki
Karri Miettinen, räppäri, kirjailija, Helsinki
Lotta Nevalainen, kansainvälisten asioiden päällikkö, Helsinki
Riitta Paakki, jazzmuusikko, opettaja, Helsinki
Pasi Rauhala, kuvataiteilija, Lohja
Katriina Rosavaara, kuvataiteilija, Helsinki
Anne Vasko, kuvittaja, lastenkirjailija, Hyvinkää
Matthew Whittall, säveltäjä, Helsinki
Sinikka Vuola, kirjailija, Helsinki 
Denise Ziegler, kuvataiteilija, Helsinki

Varsinais-Suomen taidetoimikunta

Puheenjohtaja: 
Marja Susi, nukketeatteritaiteilija, lehtori, Turku
 
Jäsenet:
Rosanna Fellman, poet, författare, Åbo
Leena Kela, performanssitaiteilija, Mynämäki
Hertta Kiiski, kuvataiteen maisteri, Turku
Ari Kostamo, muotoilija, Salo
Eero Merimaa, kuvataiteilija, Turku
Markus Rantanen, musiikin maisteri, Turku
Iida Rauma, kirjailija, Turku
Jussi Vahvaselkä, muusikko, kapellimestari, Turku