Konstkommissionernas nya medlemmar valda för perioden 2021–2022

Kaaviokuva valtion taidetoimikunnista ja alueellisista taidetoimikunnista.

Konstrådet har utnämnt nya medlemmar till statens konstkommissioner och de regionala konstkommissionerna. Konstkommissionerna delar ut stipendier och priser som årligen uppgår till totalt 22,5 miljoner euro.

Det finns sju statliga konstkommissioner och från början av nästa år har de 74 sakkunnigmedlemmar. Det finns 13 regionala konstkommissioner och de har sammanlagt 107 medlemmar. Listor över kommissionerna finns i slutet av nyheten.

Konstrådet bad i våras om förslag på medlemmar av över 700 instanser, bland annat konstorganisationer, högskolor och landskapsförbund. Det inlämnades inemot 1 100 förslag, vilket är fler än under tidigare år. I inbjudningarna till konstaktörer att lämna förslag, betonades kandidaternas kännedom om respektive konstarts olika genrer, en bred synvinkel på kulturlivet samt hänsyn till kulturell mångfald.

Konstrådet och konstkommissionerna är sakkunnigorgan för Centret för konstfrämjande (Taike). Kommissionerna fattar beslut om stipendier och priser som utifrån kollegial bedömning beviljas åt konstnärer och konstnärsgrupper inom respektive konstart eller region. Kommissionerna fattar beslut om över hälften av Taikes totala stöd till konst och kultur på 40 miljoner euro.

Ytterligare information:

Juha Itkonen, Konstrådets ordförande, kontaktas via kommunikationschef Laura Manninen, tfn 029 533 084, laura.manninen@taike.fi.

Statens konstkommissioners sammansättning mandatperioden 2021–22

Arkitektur- och formgivningskommissionen 2021–22

Ordförande:

Inni Pärnänen, smyckeskonstnär, Helsingfors

Medlemmar:

Kai Hämäläinen, industriell formgivare, Villmanstrand

Maija Kovari, skulptör, arkitekt, Tammerfors

Anna van der Lei, formgivare, lektor, Esbo

Janne Pihlajaniemi, arkitekt, Uleåborg

Tuula Pöyhönen, formgivare, klädes- och textildesigner, Helsingfors

Tanja Sanila, formgivare, Enare

Panu Savolainen, arkitekt, biträdande professor, Åbo

Sauli Suomela, designchef, Helsingfors

Satu Wäre-Åkerblom, arkitekt, Helsingfors

Kommissionen för audiovisuell konst

Ordförande:

Jenni Ukkonen, teaterdistributör, Helsingfors

Medlemmar:

Maija Blåfield, konstnär, filmregissör, Helsingfors

Katja Gauriloff, filmregissör, Rovaniemi

Albert Laine, animationskonstnär, Helsingfors

Melli Maikkula, manusförfattare, Helsingfors

Janne Nabb, bildkonstnär, Övermark

Jaakko Niemelä, bildkonstnär, Helsingfors

Marjaana Rantama, scenograf, Borgå

Antti Selkokari, filmkritiker, Helsingfors

Mika Taanila, filmregissör, Helsingfors

Mikaela Westerlund, verksamhetsledare, Esbo

Scenkonstkommissionen

Ordförande:

Raija Ojala, sakkunnig, Helsingfors

Medlemmar:

Ari Ahlholm, lektor, Åbo

Giorgio Convertito, danskonstnär, Helsingfors

Petri Kauppinen, danskonstnär, Uleåborg

Salla Kurronen, kulturproducent, Helsingfors

Tero Nauha, scenkonstnär, professor, Helsingfors

Cécile Orblin, skådespelare, Helsingfors

Ulla Päivikkö, danskonstnär, Outokumpu

Virpi Rautsiala, skådespelare, Kuopio

Samuli Roininen, dansare, koreograf, Tammerfors

Jussi Sorjanen, teaterchef, regissör, Helsingfors

Minna Vainikainen, regissör, koreograf, Helsingfors

Litteraturkommissionen

Ordförande:

Vesa Haapala, författare, Vanda

Medlemmar:

Marjo Heiskanen, författare, Helsingfors

Koko Hubara, författare, journalist, Helsingfors

Maria Laakso, litteraturforskare, Tammerfors

Jyrki Lappi-Seppälä, översättare, Helsingfors

Antti Salminen, professor, författare, Ylöjärvi

Lotta Toivanen, översättare, Helsingfors

Jouni Tossavainen, författare, kritiker, Kuopio

Maria Turtschaninoff, författare, Karis

Pauliina Vanhatalo, författare, Brahestad

Musikkommissionen

Ordförande:

Elina Mustonen, konstnärsprofessor, Helsingfors

Medlemmar:

Jussi Kannaste, jazzmusiker, lektor, Helsingfors

Piia Kleemola-Välimäki, doktor i musik, Seinäjoki

Olli Kortekangas, tonsättare, Helsingfors

Eero Linjama, utbildnings- och forskningschef, Salo

Riku Mattila, producent, musiker, Helsingfors

Jonna Tervomaa, musiker, Helsingfors

Tellu Turkka, magister i musik, Joensuu

Milko Vesalainen, intendent, verksamhetsledare, Villmanstrand

Kommissionen för mångfald inom konst

Ordförande:

David Kozma, skådespelare, regissör, Helsingfors

Medlemmar:

Pablo Álvarez, clown, konstnärlig chef, Helsingfors

Mikael Brygger, författare, Åbo

Tove Djupsjöbacka, filosofie magister, Helsingfors

Maija Karhunen, dansare, Helsingfors

Satu Miettinen, professor i servicedesign, dekanus, Rovaniemi

Mazdak Nassir, regissör, Helsingfors

Anna Ruth, bildkonstnär, kurator, Jyväskylä

Juha Valkeapää, konstnär, Helsingfors

Nita Vera, fotokonstnär, Helsingfors

Kommissionen för visuell konst

Ordförande:

Erika Kallasmaa, illustratör, Esbo

Medlemmar:

Elina Försti, målare, Alajärvi

Nanna Hänninen, fotokonstnär, Kuopio

Ville Hänninen, fackboksförfattare, kritiker, Helsingfors

Hilda Kozári, bildkonstnär, Helsingfors

Heta Kuchka, bildkonstnär, Helsingfors

Kalle Lampela, biträdande professor i bildkonst, Rovaniemi

Tuomas Nyqvist, bildkonstnär, Helsingfors

Tomas Regan, bildkonstnär, Tammerfors

Jyrki Siukonen, bildkonstnär, forskare, Tammerfors

Maija Tammi, doktor i konst, Helsingfors

Paula Tella, bildkonstnär, scenkonstnär, Helsingfors

De regionala konstkommissionernas sammansättning mandatperioden 2021–22

Södra Savolax konstkommission

Ordförande:

Marja Ikonen, planerarlärare i musik, Rantasalmi

Medlemmar:

Elisa Hillgén, ljuskonstnär, S:t Michel

Lauri Nykopp, konstnär, Hirvensalmi

Satu Piispa-Hakala, författare, S:t Michel

Ilmo Pokkinen, rektor, S:t Michel

Jari Pylväinen, skådespelare, Rantasalmi

Paula Ruuttunen, keramiker, formgivare, S:t Michel

Tavastlands konstkommission

Ordförande:

Juha Laurikainen, formgivare, konstnär, Tavastehus

Medlemmar:

Petri Komulainen, dirigent, Ruoriniemi

Matti Laitinen, musiker, Lahtis

Maritta Lintunen, författare, Tavastehus

Satu Loukkola, bildkonstnär, Järvelä

Antti Oikarinen, bildkonstnär, Lauronen

Johanna Rajala, danskonstnär, Lahtis

Marion Robinson, grafisk designer, Lahtis

Sydöstra Finlands konstkommission

Ordförande:

Iiris Rannio, regissör, teaterchef, Villmanstrand

Medlemmar:

Jorma Fagerström, utbildningschef, Kouvola

Jouni Hiltunen, dokumentärregissör, Kuusankoski

Ville Huhtanen, bildkonstnär, Imatra

Hanna Koikkalainen, fotokonstnär, Imatra

Eeva-Liisa Puhakka, bildkonstnär, Ruotila

Maaria Päivinen, författare, Kotka

Wiljami Salminen, musiker, Kotka

Mellersta Finlands konstkommission

Ordförande:

Mikko Auerniitty, fotokonstnär, Jyväskylä

Medlemmar:

Aino Kajaniemi, textilkonstnär, Jyväskylä

Pekka Kostiainen, tonsättare, körledare, Jyväskylä

Jarmo Laaksonen, planerarlärare, Jyväskylä

Kristiina Lempiäinen-Trzaska, bildkonstnär, Jyväskylä

Hanna Liinoja, skådespelare, Jyväskylä

Tanja Rasi, verksamhetsledare, Jyväskylä

Ville-Juhani Sutinen, författare, översättare, Jyväskylä

Lapplands konstkommission

Ordförande:

Katriina Pietilä-Juntura, museichef, Torneå

Medlemmar:

Jouko Alapartanen, bildkonstnär, Torneå

Tittamari Marttinen, författare, Rovaniemi

Karoliina Paatos, fotokonstnär, Rovaniemi

Ilkka Puputti, stämledare för valthornen, Rovaniemi

Samuli Valkepää, lektor, Enare

Johanna Virsunen, skådespelare, Kemi

Merja Yli-Tepsa, musiklärare, Sodankylä

Birkalands konstkommission

Ordförande:

Taina Laaksonen, formgivare, designchef, Tammerfors

Medlemmar:

Niina Hakalahti, författare, Tammerfors

Maija Hoisko, lektor i dans, Tammerfors

Minna Hokkanen, skådespelare, Tammerfors

Tapio Korjus, företagare inom musikbranschen, Tammerfors

Arto Koskinen, filmregissör,  manusförfattare, Tammerfors

Janne Laine, bildkonstnär, Tammerfors

Tuukka Peltonen, bildkonstnär, Virdois

Jouni Rissanen, körledare, Kangasala

Österbottens konstkommission

Ordförande:

Jimmy Pulli, bildkonstnär, Vasa

Medlemmar:

Ann-Helen Attianese, författare, Maxmo

Minna Bengs-Shersta, bildkonstnär, Seinäjoki

Jari Eklund, fotokonstnär, Dunkars

Helmi Heinonen, författare, Seinäjoki

Jari Hietanen, skådespelare, Vasa

Anni Järvelä, musiker, Kaustby

Mikko Pellinen, musiker, Karleby

Norra Karelens konstkommission

Ordförande:

Kai Paavilainen, regissör, skådespelare, Joensuu

Medlemmar:

Reetta Gröhn-Soininen, skulptör, Joensuu

Jari Lappalainen, musikpedagog, Joensuu

Tuomas Ollikainen, bildkonstnär, Joensuu

Riitta Turunen, textilkonstnär, Heinävesi

Ulla Vaarnamo, författare, Joensuu

Anna Venäläinen, danskonstnär, Joensuu

Norra Österbottens och Kajanalands konstkommission

Ordförande:

Marko Karvonen, koordinator, Kajana

Medlemmar:

Jaakko Heikkinen, bildkonstnär, Suomussalmi

Mihkel Koldits, körledare, Uleåborg

Milla Korja, danslärare, Uleåborg

Essi Kummu, författare, Uleåborg

Joose Mikkonen, skådespelare, Uleåborg

Vesa Ranta, fotokonstnär, Uleåborg

Dimitra Sidiropuolou-Salo, musiker, Uleåborg

Elina Vieru, intendent, Uleåborg

Norra Savolax konstkommission

Ordförande:

Virpi Rautsiala-Savolainen, skådespelare, Kuopio

Medlemmar:

Sari Hakala, kritiker, bildkonstnär, Kuopio

Aki Lintumäki, medie- och samhällskonstnär, Kuopio

Leena Mäki-Patola, keramik- och bildkonstnär, Varkaus

Jyri Paretskoi, författare, Idensalmi

Johanna Partio, lektor i dans, danskonstnär, Kuopio

Rauno Tikkanen, lektor i orkester- och kammarmusik, Siilinjärvi

Satakunta konstkommission

Ordförande:

Marjo Heino, bildkonstnär, konstpedagog, Luvia

Medlemmar:

Tarmo Hotanen, lektor, Raumo

Saara Kemppi, magister i musik, Björneborg

Pertti Koskinen, författare, Harjavalta

Hannele Lanu-Ståhle, skådespelare, Björneborg

Toni Lehtola, bildkonstnär, Björneborg

En medlem är öppen, utnämns i oktober 2020             

Nylands konstkommission

Ordförande:

Ville Suhonen, filmregissör, Otalampi

Medlemmar:

Vesa-Petteri Asikainen, magister i teaterkonst, Helsingfors

Georg Grotenfelt, filmregissör, arkitekt, Helsingfors

Karri Miettinen, rap-artist, författare, Helsingfors

Lotta Nevalainen, chef för internationella ärenden, Helsingfors

Riitta Paakki, jazzmusiker, lärare, Helsingfors

Pasi Rauhala, bildkonstnär, Lojo

Katriina Rosavaara, bildkonstnär, Helsingfors

Anne Vasko, illustratör, barnboksförfattare, Hyvinge

Matthew Whittall, tonsättare, Helsingfors

Sinikka Vuola, författare, Helsingfors

Denise Ziegler, bildkonstnär, Helsingfors                    

Egentliga Finlands konstkommission

Ordförande:

Marja Susi, dockteaterkonstnär, lektor, Åbo                

Medlemmar:

Rosanna Fellman, poet, författare, Åbo

Leena Kela, performanskonstnär, Virmo

Hertta Kiiski, magister i bildkonst, Åbo

Ari Kostamo, formgivare, Salo

Eero Merimaa, bildkonstnär, Åbo

Markus Rantanen, magister i musik, Åbo

Iida Rauma, författare, Åbo

Jussi Vahvaselkä, musiker, kapellmästare, Åbo

Kontakt

Centret för konstfrämjande
Hagnäskajen 6, PB 1001
00531  Helsingfors
Karta

tfn 0295 330 700
asiakaspalvelu@taike.fi

Sök personer