Användning av e-tjänsten
Taikes alla stipendier ansöks i e-tjänsten.
Läs stipendiets utlysning omsorgsfullt innan du fyller i ansökan. I utlysningen ser du villkoren för ansökan, ansökningstiden och vilka bilagor som behövs.
Inaktiv anslutning i e-tjänsten bryts efter 30 minuter. Spara regelbundet uppgifterna som du fyller i. Uppgifterna som du sparat bevaras trots avbrott.
För att använda e-tjänsten måste du logga in. För inloggningen behöver du något av följande:
- personliga finska nätbankskoder
- personligt mobilcertifikat
- personligt elektroniskt ID-kort
E-tjänsten fungerar bäst med följande webbläsarversioner:
- Mozilla Firefox, version 52 eller nyare
- Google Chrome, version 70 eller nyare
- Edge Chromium
Om du är ny kund, öppnas sidan Mina uppgifter efter inloggningen. Fyll i dina uppgifter där och spara dem, därefter sparas dina uppgifter i Taikes kundregister.
Om du har använt Taikes e-tjänst tidigare, öppnas fliken Öppna utlysningar efter inloggningen. Kontrollera dina kontaktuppgifter på fliken Mina uppgifter innan du fyller i en ny ansökan. Gå därefter tillbaka till Öppna utlysningar.
Du kan ha två adresser i e-tjänsten, en adress i hemlandet och en i utlandet. Genom att välja boendeland kan du definiera vilken av adresserna du använder.
Bankkontot som finns på sidan Mina uppgifter är ditt huvudsakliga bankkonto. Det sparas i Taikes kundregister och är förinställt som bankkonto i dina nya ansökningar. Ändring av bankkontot i ansökan ändrar inte bankkontot på fliken Mina uppgifter.
Om ditt bankkonto ändras, ska du spara de nya kontouppgifterna på fliken Mina uppgifter. Ändring av bankkontot på sidan Mina uppgifter påverkar inte bankkontoinformationen i redan skickade eller avgjorda ansökningar. Om du vill ändra bankkontot dit exempelvis konstnärs- eller arbetsstipendium betalas, kontakta Taikes kundservice.
Tills vidare är det inte möjligt att spara utländska kontonummer i systemet. Om du endast har ett utländskt konto, kontakta Taikes kundservice.
Stipendier betalas inte till föreningars, andelslags, företags, stiftelsers eller andra sammanslutningars bankkonto och sådana konton får inte användas i ansökan.
Det är också möjligt att spara ett bankkonto som används endast för en specifik ansökan. Det bankkonto som du anger används då endast för betalningar som gäller denna ansökan. Det ändrar inte på det kontonummer som sparats i kundregistret och som används för andra betalningar.
Det går att hantera en annan persons ärenden i e-tjänsten. En fullmakt krävs för att hantera någon annans ärenden. Fullmakterna ges och administreras i Suomi.fi-tjänsten.
Taikes personkunder kan välja bara en fullmaktstyp för ärendehantering: Ansökan om statsunderstöd och administration av uppgifter. Fullmakten ger rätt att sköta alla ärenden som gäller statsunderstöd för den andra personen. Observera att du själv är ansvarig för att fullmakten du gett är uppdaterad.
Innan du ger fullmakt åt en annan person att hantera dina ärenden ska du noggrant läsa anvisningarna på webbplatsen Suomi.fi.
Om en arbetsgrupp ansöker stipendium (gäller endast projektstipendier), ska arbetsgruppens kontaktperson anges som sökande.
Arbetsgruppens kontaktperson gör ansökan i Taikes e-tjänst med sina egna nätbankskoder. Kontaktpersonen uppger i ansökan arbetsgruppens övriga medlemmars namn och födelsetid. Till ansökan bifogar kontaktpersonen arbetsgruppsmedlemmarnas meritförteckningar eller ett sammandrag av dessa.
Varje arbetsgruppsmedlem är ansvarig för stipendiets användning och redovisning. Arbetsgruppens kontaktperson ansvarar för att redovisningen lämnas in inom utsatt tid.
Stipendier avsedda för arbete (konstnärs-, regionala arbets-, biblioteks- och visningsstipendier) beviljas inte till arbetsgrupper.
Taikes stipendier som kan ansökas syns på e-tjänstens sida Öppna utlysningar under rubrikerna Regionala stipendier och bidrag samt Nationella stipendier och bidrag. När du har loggat in på e-tjänsten som personkund, ser du bara stipendier avsedda för privatpersoner och arbetsgrupper.
Inled en ny ansökan på sidan Öppna utlysningar. Välj Gör ny ansökan vid det stipendium du vill ansöka. Välj på vilket språk du vill göra ansökan. Det språk som du använt när du loggat in på e-tjänsten är förinställt.
På ansökans första flik ser du dina uppgifter som finns sparade i kundregistret. Om du vill uppdatera dina uppgifter, gå till sidan Mina uppgifter. Återvänd till ansökan som du påbörjat via sidan Mina ansökningar, fliken Oavslutade.
Spara varje flik i ansökan innan du fortsätter till nästa.
När du har skickat ansökan, sparas den på sidan Mina ansökningar, fliken Avsända. Du får meddelande till din e-post när din ansökan har registrerats i Taikes system.
De dokumentformat och antal som godkänns definieras på ansökningsblanketten. En enskild bilaga får inte överstiga 4 MB.
Skydda eller kryptera inte bilagorna och använd inte heller andra specialegenskaper på bilagorna. De hindrar att ansökan kan handläggas.
Namnge bilagorna så att deras innehåll framgår av namnet. Bilagornas namn får inte innehålla specialtecken (t.ex. under- eller överstreck), mellanslag eller bokstäverna å, ä eller ö.
På sidan Mina ansökningar ser du hur din ansökan handläggs i olika skeden.
Fliken Oavslutade
På fliken Oavslutade ser du alla ansökningar du påbörjat, men inte har skickat. Du kan fortsätta att fylla i en påbörjad ansökan via länken Redigera. Du kan redigera din oavslutade ansökan fram till ansökningstidens slut och tills du klickat på knappen Skicka.
Efter att ansökningstiden slutat kan du inte längre skicka ansökan, men du kan se dina oavslutade ansökningar. Ansökningarna visas i fallande ordning, den som sparats senast visas först. Du kan ordna vyn genom att klicka på spaltrubrikerna.
Observera att Taike inte ser dina oavslutade ansökningar. Du kan radera ansökan med kommandot Radera.
Fliken Avsända
På fliken Avsända ser du alla ansökningar som du har skickat, men som Taike inte ännu har fattat beslut om. Ansökningarna visas i fallande ordning, den senast skickade ansökan först. Du kan ordna vyn genom att klicka på spaltrubrikerna.
Ansökan får Taikes diarienummer omedelbart efter att den är officiellt mottagen och har sparats i ämbetsverkets system. Om din ansökan inte får ett diarienummer inom ett par dagar (det visas bara temporärt ansökningsnummer och texten Väntar på diarienummer), kontakta Taikes kundservice. Det kan förekomma fördröjning på grund av att tjänsten samtidigt belastas av många användare. När din ansökan har sparats, får du meddelande om det per e-post.
Du kommer till ansökan med bilagor som du skickat via länken Bläddra.
Fliken Avgjorda
På fliken Avgjorda ser du alla dina skickade ansökningar som Taike har fattat beslut om. Ansökningarna visas i fallande ordning, den senast skickade ansökan först. Du kan ordna vyn genom att klicka på spaltrubrikerna.
Du får ett e-postmeddelande om besluten som sparas i e-tjänsten. Beslutet sparas på sidan Ansökningens handläggningsskeden. Du kommer till den genom länken Gå till ärendets uppgifter.
Innan du kan skicka din ansökan ber systemet dig kryssa i punkten Jag ger mitt samtycke till att beslut om ansökan delges elektroniskt. Samtycke innebär att beslutet om ansökan du lämnat in skickas till dig via e-tjänsten. Också alla övriga dokument i anslutning till ansökan (t.ex. ändringsbegäran och redovisning) ska skickas till Taike via e-tjänsten.
Taike är en statlig myndighet och våra stipendiebeslut är offentliga. Exempelvis medierna har rätt att få uppgifter om alla stipendiemottagare. Du kan dock förbjuda att ditt namn publiceras på Taikes webbplats. Välj innan du skickar in ansökan om du ger ditt tillstånd till att beslutet publiceras på webbplatsen.
Om du ger tillstånd till att ditt namn publiceras på webbplatsen och du i ansökan har uppgett ditt konstnärsnamn, publiceras det också tillsammans med ditt officiella namn.
När du har skickat din ansökan, registreras den i systemet på fliken Avsända. Du får en bekräftelse per e-post när ansökan har sparats i Taikes e-tjänst.
Komplettering av ansökan
Det är viktigt att du lämnar in en så fullständig ansökan som möjligt redan inom ansökningstiden. Ansökan kan vanligtvis kompletteras inom två veckor efter ansökningstidens slut. Du kan komplettera din ansökan via länken Komplettera i e-tjänsten inom kompletteringstiden.
Du kan bifoga högst fem bilagor, storleken på en bilaga får inte överskrida 4 MB. Du får ett e-postmeddelande om att kompletteringen sparats i systemet.
Annullering av ansökan
Om ditt projekt ställs in eller ändras väsentligt efter att du lämnat in ansökan, kan du göra en annullering eller ändring i e-tjänsten. Meddela också Taike om du efter att du lämnat in ansökan får beslut om andra stipendier som du ansökt för samma projekt.
Om du vill återta din ansökan, ska du göra det själv i e-tjänsten. Du kan återta din ansökan via länken Annullera i e-tjänsten. Du får ett e-postmeddelande om att annulleringen sparats i systemet. Beakta att när du annullerar ansökan avslutar det omedelbart handläggningen av ditt ärende. Om du vill ersätta den gamla ansökan med en ny, rekommenderar vi att du först skickar in den nya ansökan och därefter annullerar den gamla.
Du kan göra en begäran om ändring av ett positivt stipendiebeslut. Ändringsbegäran görs i e-tjänsten på fliken Avgjorda via länken Gå till ärendets uppgifter vid din ansökan. Därefter kan du välja länken Ändringsbegäran, som öppnar ett separat formulär för att göra ändringsbegäran. Välj vilken typ av ändring du ansöker om och beskriv samt motivera den. I beslutets bilaga Villkor och begränsningar framgår vilka ändringar som är möjliga för ditt stipendium och när en ändring senast ska begäras.
Gör redovisningen i e-tjänsten inom den angivna tiden. Redovisningen görs på ett specifikt formulär som finns i e-tjänsten. Den finns vid Mina ansökningar på fliken Avgjorda. Klicka på länken Gå till ärendets uppgifter i slutet av raden om stipendiet. Om du har flera positiva beslut, kontrollera att du har valt rätt stipendium för redovisningen.
Klicka på länken Redovisning som finns under rubriken Välj åtgärd. Fyll i fälten på formuläret och skicka in redovisningen.